OBEZİTE

Tüp Mide

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Cerrahi yöntemler arasında yapılışı diğerlerinden daha etkili, kolay ve daha az sorunlu olduğu için son zamanlarda zayıflama ameliyatlarında en sık kullandığımız yöntemlerden biridir. Bu yöntemde midenin %80-90 kadarı çıkartılarak mide bir tüp haline getirilir. Bu ameliyat da kapalı yöntemle, bir-iki saatlik bir sürede yapılır. 

Hastalar ameliyat sonrasında iki hafta sıvı, daha sonraki iki hafta da yumuşak gıdalar tükettikten sonra normal gıdaya geçebilirler. Vitamin takviyeleri gerekli olabilir. Ameliyat sonrasında kişiler 6 ay - 1 yıl içinde fazla kilolarının ortalama %80 kadarını kaybederler. Yaklaşık bir yıl içinde de uyku apneleri ve diyabet gibi aşırı kilolara bağlı sorunlarından kurtulurlar. Bu ameliyattan sonra gıdaların iyice çiğnenip, küçük porsiyonlar halinde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Egzersiz unutulmamalıdır.

Kimlere Tüp Mide Ameliyatı Yapılabilir?

Kişilerin Tüp mide ameliyatı olabilmesi için;

 • Uzman kontrolünde diyet programı yapmış ancak kilo verememiş olmaları,
 • Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde (morbid obez yani ileri derecede obez) olması,
 • VKİ’si 35-40 arası olup aşırı şişmanlığa bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olanlar ,
 • Yaş alt ve üst sınırı 18-65 aralığında 18 yaş altındaki kişiler için obezitenin derecesi ile birlikte yukarıda sayılan hastalıkların varlığı önemlidir. (hekim kararının yanı sıra ebeveyn onayı da gereklidir.) 65 yaş üstü kişiler için ise sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği (kişinin kilosuna bağlı sıkıntıları ve yaşadığı sorunlar) değerlendiriliyor.

 

 

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Ameliyattan sonra beslenmesine dikkat eden ve düzenli egzersizlerini yapan hastalarda ameliyattan sonra 1 yıl içerisinde %65-80 oranında kilo kaybı sağlanabiliyor. Ancak beslenme alışkanlıklarını düzene sokamayan hastalarda ilerleyen zamanlarda yaklaşık olarak %5 oranında tekrar kilo alımı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ölümcül risk obezite ameliyatlarında binde bir risk taşımaktadır. Morbid obez hastaların obezite sebebiyle karşılaştığı sağlık riskleri göz önüne alındığında, mide küçültme ameliyatı riski tıbbi olarak kabul edilebilir bir oran olarak görülüyor.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında görülebilen en ciddi komplikasyon midenin kalan kısmından karın boşluğuna sızma-kaçak olmasıdır. Ameliyat sonrası uzun dönemde nadiren mide darlığı görülebilse de endoskopik genişletme ile kolayca tedavi edilebilir. Tam donanımlı bir hastanede, uzman kontrolünde olacağınız bir mide küçültme ameliyatında riski en aza indirmek mümkündür.

 

Ameliyat Öncesi

Ön Tetkikler

Operasyon olmaya karar veren hastalara, gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için bir tarih belirlenir ve belirlenen gün içerisinde tetkikler yapılır.

Bu tetkikler aşağıda listelenmiştir;

 • Kan tahlili
 • Mide endoskopisi
 • Tam batın ultrasonu
 • Akciğer filmi
 • Solunum fonksiyon testi
 • Kardiyoloji konsültasyonu ve kalp ultrasonu
 • Psikiyatri konsültasyonu
 • İç hastalıkları veya endokrinoloji konsültasyonu
 • Diyetisyen konsültasyonu
 • Mide pasaj grafisi (revizyon cerrahisi durumunda)
 • Anesteziyoloji hekim konsültasyonu

Ön Tetkik Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Ön tetkik sonuçları genellikle bir hafta içinde değerlendirilip, tedavi gerektiren bir tanı ile karşılaşılması durumunda, operasyondan önce gerekli tedavi (çoğunlukla ilaç tedavisi) uygulanır.

Operasyon Öncesi Diyet

Operasyon öncesi protein destekli vejetaryen bir diyet önerilir. Bu kısa süreli diyet ile hastanın operasyona girmeden önce belli bir oranda kilo vermesi arzulanır. Verilmesi gereken kilo oranı hastanın kilosu ve genel durumuna göre belirlenir.

Operasyon öncesi diyet ile, hastanın karın boşluğundaki yağ ve karaciğer hacminin azalması hedeflenmektedir.

Kısa sürede verilen bu kilolar kalp-damar ve solunum sistemini de nispeten rahatlatmaktadır.

Bu sayede operasyon, cerrah için ve dolayısıyla hasta için daha kolay bir hal almakla birlikte operasyona ilişkin riskler de azalmaktadır. Ayrıca söz konusu diyet ile, operasyonun daha kısa bir sürede tamamlaması ve hastanın operasyon sonrasında kendini daha hızlı toparlaması mümkün olabilmektedir.

Hastanede Yatış Süresi

Operasyon sonrası hastalarımız, hasta konfor ve ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu odalarda misafir edilmekte olup, normal şartlarda yoğun bakımda müşahede edilmelerine gerek duyulmamaktadır.

Planlanan operasyon günlerinden 1 gün önce hastaneye girişlerini gerçekleştirirler.

Operasyon sonrası toplam yatış süresi 3 veya 4  gecedir. Hastalarımız taburcu olduğu gün, yani operasyondan 3 gün sonra yolculuk edebilir, evlerine dönebilirler.

İşe Dönüş Süresi

Hastalarda işe geri dönüş hastanın mesleğine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer hasta ağır fiziki koşullarda çalışmıyorsa 7-10 gün içinde işlerine devam edebilir.

 

Ameliyat Sonrası

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların tümü beslenme ve diyet uzmanlarının takibindedir. Sonraki 1 yıl boyunca hastaya beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde 3 veya 4 aşamadan oluşan düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanır. Bu aşamalar sonrasında, hasta sağlıklı bir yeme içme alışkanlığı edinirse ve porsiyonlarını önerilen seviyede tutar ise hiçbir zaman rahatsızlık yaşamayacaktır.

Hastalar, ilk iki hafta sadece sıvı gıdalarla beslenmek zorundadır. Sıvı beslenme dönemi boyunca hastalara, protein destekli içecekler önerilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında

 • Öğün sayısı arttırılmalı ve küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.Yiyecekler çok iyi çiğnenerek yenmelidir.
 • Ameliyattan sonraki süreçte protein açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
 • Düzenli egzersiz ve spora devam edilmelidir.
 • Yemeklerden 10-15 dakika önce ve 20-30 dakika sonra su ve diğer sıvı içecekler tüketilmemelidir.Öğünlerde katı ve sıvı yiyecek ve içecekler bir arada tüketilmemelidir.
 • Su içme miktarına dikkat etmek önemlidir. Bir günde yudum yudum gerekirse pipet kullanarak 1 litre su içilmeli, su miktarı 1,5-2 litreye zamanla çıkarılmalıdır.
 • Rutin kontroller atlanmamalıdır.

 

Mide Ameliyatı Sonrası Egzersiz

Tüp mide ameliyatından sonra spor, 2 ay sonra öneriliyor.İlk ay  hafif yürüyüşler ile başlanabilir. Tüp mide ameliyatından 2  ay sonra çizgili kasların gelişmesi açısından spor, özellikle fitness ve yüzme önerilmektedir.

Hastalar obezite cerrahisi sonrası kilo verdikleri için hem daha rahat hareket etmeye başlar, akciğerleri rahatlayan kişinin kondisyonu artar ve kiloların gitmesiyle sakatlanma riski azalır.