Genel Cerrahi

Özel Lokman Hekim HastanesiGenel Cerrahi alanında uzman doktor ve tıbbi personeli ile ameliyat ve ameliyat sonrası bakım süreçlerinde yüksek kalite standartlarında hizmet vermektedir. Fethiye’de yer alan tam teşekküllü hastanemiz, ameliyathane ve yardımcı tıbbi bakım üniteleri ile ameliyat sürecinin en sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlayacak altyapıyı sunar. Farklı cerrahi konularda uzmanlaşmış doktor kadrosu sayesinde, Genel Cerrahi alanına giren tüm hastalıkların iyileştirilmesinde, maksimum pozitif sonuçlar hedeflenmektedir.

 

 Genel Cerrahi Nedir?

Genel cerrahi, ilaçla ya da diğer tıbbi yöntemlerle tedavi edilemeyen hastalıkları, ameliyat yoluyla onarmak ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirme esasına dayanan bir disiplindir. Kökeni Latince “chirurgiae” kelimesine kadar uzanan ve “el işi” anlamına gelen “cerrahi” terimi, günümüzde birçok hastalığın ameliyat yoluyla tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Farklı çalışma alanları bulunan Genel Cerrahi bölümü, onkoloji, endokrinoloji, travmatoloji gibi farklı konularda uzmanlığı bulunan birimlerle iş birliği içindedir. Yeni nesil tıp uygulamalarının en sık kullanıldığı alanlardan biri olan Genel Cerrahi, robotik teknolojinin de yoğun biçimde kullanıldığı ve başarılı sonuçlar elde edildiği bir tedavi sistemidir.

Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Ameliyat türleri çoğunlukla organ veya bağlı bulunduğu sistemin adı ile anılmaktadır. Guatr (tiroid bezi), meme, yemek borusu (özofagus), mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, anüs, fıtıklar, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimleri Genel Cerrahi alanına girmektedir. Sistemlere göre ayrıldığında ise; guatr ameliyatları, meme ameliyatları, yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsak, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs bölgesi ameliyatları, karaciğer ve fıtık ameliyatları Genel Cerrahi‘nin kapsamına girer. Genel Cerrahi bazı olgularda sadece ameliyat ile değil, koruyucu hekimlik ile ameliyattan korunmayı da hedefler.

Tedavi edilecek hastalıklara göre Genel Cerrahi’nin bölümleri şu şekildedir:

Gastrointestinal Sistem
Karın İçi
Sindirim Sistemi
Cilt ve Yumuşak Doku Ameliyatları
Meme Hastalıkları
Endokrin Sistem
Cerrahi Onkoloji
Cerrahi Yoğun Bakım
Travmatoloji
Vasküler Cerrahi
Transplantasyon Cerrahisi
Kalp ve Damar Cerrahisi
Çocuk Cerrahisi
Çocuk Kardiyovasküler Cerrahi
Göğüs Cerrahisi
Plastik Cerrahi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Ortopedi ve Travmatoloji
Obezite Cerrahisi

Genel Cerrahi biriminin alanına giren hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
Tiroid hastalıkları,
Apandisit,
Memede ağrı, şişlik, sertlik ya da acı hissi
Karın bölgesinde ağrı ya da şişlikler
Ortopedik sorunlar (Kangren dahil)
Hemoroid (Basur)
Kıl dönmesi
İnce ve kalın bağırsak sorunları
Karaciğer problemleri
Mide
Cilt problemleri (Et beni, yağ bezesi)
Büyük dışkıda kan görülmesi,
Karın ağrıları
Sürekli tekrarlanan ishal ve kabızlık,
Sağ kaburga altında oluşan ağrı, baskı hissi ve sağ kürek kemiğine kadar uzanan ağrılar. Sağ omuz bölgesinde gerginlik hissi,
Göbek bölgesi ve çevresinde oluşan ağrı ve şişlikler,
Kasık ağrıları ve kasıkta oluşan şişlikler,
Acil vakalar,
Kazada yaralanma ve travmalar,
Safra kesesinde ağrı ve rahatsızlık,
Pankreas sorunları,
Kistler,
Cilt yüzeyinde oluşan ve alınması ön görülen benler,
Fistül.
Doktorlarımız

GENEL CERRAHİ
Op.Dr. Uğur Açıkalın Özgeçmiş Randevu
GENEL CERRAHİ
Op.Dr. Barış Gürcü Özgeçmiş Randevu