Beyin pili nedir?

 

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS), nörostimülatör (beyin pili) adı verilen tıbbi bir cihazın yerleştirilmesini içeren başarılı bir beyin cerrahisi prosedürüdür. Nörositümalör, implante edilmiş elektrotlar aracılığıyla beyindeki (beyin çekirdeği) belirli hedeflere elektriksel uyarılar gönderir ve beyin aktivitesini kontrollü bir şekilde doğrudan değiştirir.


 

Beyin pili hangi hastalıklarda kullanılır?

  • Parkinson Hastalığı
  • Distoni
  • Esansiyel Titreme (Esansiyel Tremor)
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk
  • Epilepsi 
  • Tourette sendromu

 

Beyin pilinin amacı nedir?

 

Beyin pilinin Parkinson hastaları için çok önemli ve onları yaşama bağlayan bir tedavidir. Hastaların bu sayede yakınlarına olan bağımlılıklarından kurtulmaya başladığını ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelebilmelerini sağlamaktır.

 

 

Beyin pili ameliyatı nasıl yapılır?

 

Operasyondan önce, hastaların ameliyata uygun olup olmadığına karar verilmesi için birtakım tetkikler yapılmaktadır. Hastalar Beyin Cerrahisi, Psikiyatri ve Nöroloji uzman hekimleri tarafından değerlendirilmektedir. Böylelikle hastaların beyin haritası çıkarılmaktadır. Hastalarda beyin pili ameliyatının yapılabileceğine karar verilir ise ameliyat planlaması yapılır ve MR çekilir. MR sonuçlarına göre elektrotların, hastaların beynindeki hangi kısımlara yerleştirilmesi gerektiğine karar verilmektedir.  

Ameliyat iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada hastanın kafa tasına bir çerçeve yerleştirilmekte ve ardından elektrotlar beynin önceden hedeflenen bölgesine lokal anestezi altında iki adet delikten gönderilerek yerleştirilmekte olup elektriksel test akımları verilerek etkinlik testi yapılmaktadır. Bu esnada hasta uyanıktır ve operasyona yönelik herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. İkinci aşamaya gelindiğinde ise hasta anestezi uzmanı tarafından uyutulur ve ameliyatın bu kısmında elektrotlar köprücük kemiğin altına yerleştirilen güç kaynağına bağlanmaktadır. Elektrotlara güç beyin pili tarafından verilmektedir. Bu işlem yaklaşık 3 ile 5 saat arasında tamamlanır.

 

Beyin pili ameliyatı sonrası hastalar günlük hayatına ne zaman dönebilir?

Ameliyatın ardından doktorun yapmış olduğu kontroller doğrultusunda hasta ilk gün önlem amacıyla genel yoğun bakım ünitesine alınır ve daha sonra takip amacıyla 3 ile 5 gün gözlem altında tutulur. Daha sonra hastaya takılan beyin pili dışarıdan kontrol ile en ideal seviyede ayarlanır ve taburcu edilir. Hasta normal günlük yaşamına döner ve belli aralıklarla kontrole çağırılır.

 

Beyin pilinin ömrü ne kadardır?

 

Pilin ömrü ortalama 4-7 yıl sürüyor. Fakat pil bittiğinde değiştirilebildiği için tekrar beyin ameliyatı yapmaya gerek olmuyor. Sadece köprücük kemiği altında pil yerleştirilen alan tekrar açılıp, eski pille yeni pilin yeri değiştiriliyor. Bu işlem de ortalama olarak 30 dakika içinde tamamlanıyor. Bununla birlikte yeni kuşak beyin pilleri operasyon gerekmeksizin dışarıdan da şarj edilebilmektedir.