Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisinde Tüp Mide Ameliyatı


Zamanımızın en ciddi ve hayati sağlık problemlerinden olan obezite, tedavi edilmesi gereken metabolik bir sendromdur. Obezite, basit bir kilo sorunu değildir. Aksine yüksek sağlık riskleri taşıyan ciddi bir hastalıktır. Çünkü obezite birçok hastalık için de önemli bir risk faktörüdür. Diyet veya egzersiz gibi tüm yöntemler yeterli bir süre denenmesine rağmen kilo veremeyen morbid obezite hastaları için etkili ve kalıcı kilo veriminde başarılıdır. Ayrıca şeker, tansiyon gibi ikincil rahatsızlıkların giderilmesi için bariatrik cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi obezite cerrahisi ve mide küçültme (tüp mide) ameliyatlarında öncelik insan sağlığıdır. Bu nedenle sadece hastanın hayatına engel olacak ve yaşam kalitesini düşürecek boyutlardaki bir şişmanlık hastalığında cerrahi işleme başvurulmaktadır.

Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı obezite hastalarında midenin büyük kısmının çıkarılması ile zayıflamanın sağlandığı ameliyat yöntemidir. Midenin fundus dediğimiz bölgesinden salınan ‘ghrelin’ hormonunun şişmanlıktan sorumlu olduğu anlaşıldıktan sonra bu ameliyatlar geliştirilmiştir. Bu hormon kişinin açlık hissini kontrol eder. Bu ameliyat yönteminde midenin fundus bölgesi tamamen çıkartılarak kişinin iştahının azalması da zayıflamasına yardımcı olması beklenmektedir. Bu ameliyatlarda anestezi, dahiliye, psikiyatri ve diyetisyenle oluşturulan profesyonel bir ekiple hazırlanmak ve sürecin bu ekiple takip edilmesi en az ameliyat kadar önemlidir.

Ameliyat sonrası kalan mide tüp şeklinde olduğu için tüp mide adını alır. En az diğer komplike cerrahi yöntemler kadar etkili ama yapılışı diğerlerinden daha kolay ve daha az sorunlu olduğu için son zamanlarda zayıflama ameliyatlarında en sık kullandığımız yöntemlerden biridir. Bu yöntemde midenin %80-90 kadarı çıkartılarak mide bir tüp haline getirilir. Bu ameliyat da kapalı yöntemle, bir-iki saatlik bir sürede yapılır. Hastanede yatış süresi ise 2-4 gündür. Ameliyat sonrasında hastalar iki hafta sıvı, daha sonraki iki hafta da yumuşak gıdalar tükettikten sonra normal gıdaya geçebilirler. Vitamin takviyeleri gerekebilir.

Bu ameliyat sonrasında kişiler 6 ay – 1 yıl içinde fazla kilolarının ortalama %80 kadarını kaybederler. Bir yıl içinde de uyku apneleri ve diyabet gibi aşırı kilolara bağlı sorunlarından kurtulurlar. Bu ameliyattan sonra gıdaların iyice çiğnenip, küçük porsiyonlar halinde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Egzersiz unutulmamalıdır. Verilen kiloları tekrar almamak için bal, dondurma gibi yüksek kalorili sıvı gıdaları da bol miktarda tüketmekten kaçınılmalıdır.